Slet létajících aparátů - 6. 9. 2014

Organizátor: Neuvedeno

Doba trvání: 24 hodin

SLET LÉTAJÍCÍCH APARÁTŮ 2014

Slet se bude konat v sobotu 6. září na tradičním místě, tedy na bývalém práškařském letišti v obci Osek u Vodokrt.
V současné době se usilovně pracuje na zajištění pěkného programu pro děti i dospělé, přemlouváme zodpovědné činitele, aby vyšlo nádherné počasí, a taktéž soustřeďujeme pozornost na zajištění kvalitního občerstvení jak pro návštěvníky pěší, tak i přilétnuvší.
Časový harmonogram sletu bude k dispozici v měsíci srpnu. Ale již teď je jistý začátek akce v 10:00 hodin. Vstupné bude opět dobrovolné.

Ing. Antonín Petrů

Zpráva z akce:

Letošní slet létajících aparátů se uskutečnil první víkend v září v sobotu 6. Začátek byl stanoven opět na 10 hodinu dopoledne, ale vzhledem k mlze panující v Plzeňské kotlině a v okolí letiště Líně se mírně opozdil start letového zahájení. To proběhlo v podání trojice letadel z letecké školy TomAir, která v rámci propagace celé akce proletěla po trati Řenče – Vodokrty - Dolní Lukavice – Přeštice – Háje - Osek a v závěru letu provedla průlety nad plochou „letiště“. Při posledním z nich slet zahájily výstřely z kanónů jediného dochovaného prototypu českého vojenského vozidla Škoda 971 „Jarmila“ obsluhovaného členy Útvaru zvláštního určení VÚ7374 Všenice. Po průletu a přistání pokračoval program letovými ukázkami letounů EV-97 Eurostar, motorových závěsných kluzáků od FH Delta Air, průletem větroně vlečeného za UL letounem, AN-2 více známým pod názvem Andula, Z-37 Čmelák, vysokým průletem proudového letounu L-39, příletem vírníků BUD a AUTOGYRO i jejich letovými ukázkami. Kolem poledne přijeli hasiči z Hasičského záchranného sboru Přeštice, kteří se postarali o ukázku techniky a perfektní pěnu pro děti, v níž si užily spoustu legrace. Během toho, co pobývali hasiči u nás na ploše, se současně starali i o své povinnosti a vyjížděli k zásahům, za což jim patří velké uznání. Nemalou měrou se podílela i Policie ČR, která se postarala o bezpečnost příchozích i zaparkovaných aut v obci Osek. Velikou atrakcí byl taktéž pan Milan Zaleš, se svým asi hodinovým vystoupením s ukázkami dravců a udělal naprosto parádní exkurzi do tohoto přírodního světa většině z nás známého spíše jen z televize. Zpestřením programu byl i průlet vojenského vrtulníku W3A – Sokol jehož posádky dennodenně slouží v hotovostech na letišti v Líních připraveny pomáhat zachraňovat lidské životy v Plzeňském kraji i mimo něj. Zájemci o létání se mohli svézt letadly i závěsnými motorovými kluzáky a vychutnat si pohled na okolní krajinu z ptačí perspektivy. Ti odvážnější měli možnost si vyzkoušet tandemový seskok s padákem v blízkosti svého bydliště, což byla jedinečná příležitost jak cenově tak i místně exklusivně, kterou nám umožnili členové Aeroklubu Plzeň - Bory. Měli jsme také možnost shlédnout ukázky modelářů z Plzně se svým profesionálním přístupem i létáním ukázali možnosti malých létajících aparátů. Celý den byl komentován zkušeným vypravěčem, bývalým vojenským pilotem vrtulníků a mým výjimečným kolegou, panem Františkem Lukešem. Na závěr akce kolem sedmé hodiny nám zahrála místní kapela Hájenka a postarala se o moc pěknou kulturní tečku. Když už jsme u těch uznání, tak celá akce by se nepovedla nebýt obrovské podpory Obecního úřadu v Řenčích, společnosti Lukrena, která nám povolila akci na bývalém práškařském letišti pořádat a připravila ji pro letecký provoz, pivovaru Chodovar za významné přispění k bezproblémovému chodu akce, VÚ 7374 Všenice za morální podporu organizátorů a přípravu chutných snídaní i výborného guláše, který si pochvalovali všichni piloti, parašutisté i organizátoři akce. Veliké díky patří i návštěvníkům, jež nám vyjádřili podporu nejen svou účastí, dobrovolným vstupným, ale především přínosem kousku dobrého počasí. Ten největší dík patří všem organizátorům, jejich příbuzným, dětem i manželkám, jelikož bez jejich nadšení i tolerance bychom tuto akci nikdy nemohli zorganizovat. Mohl bych zde vypsat jména všech zúčastněných osob, ale vydalo by to minimálně na další stránku textu a to by se mohlo lehce stát, že někoho vynechám a to bych nerad. Ještě jednou mi dovolte poděkovat a doufám, že se akce líbila a splnila Vaše očekávání.

Antonín Petrů

Vytvořeno: 6. 10. 2014