VU3V                                                      aktivios

MAS Aktivios již  deset let realizuje ve spolupráci s Provozně ekonomickou fakultou České zemědělské univerzity v Praze tzv. VU3V. Virtuální Univerzita třetího věku (VU3V) je jedna z forem Celoživotního vzdělávání. Cílem Virtuální U3V je umožnit všem posluchačům v rámci České republiky zájmové vysokoškolské studium U3V bez ohledu na vzdálenost od sídel vysokých škol a univerzit, ve kterých probíhá prezenční seniorské vzdělávání, jehož se z různých důvodů (vzdálenost, zdravotní a časové důvody, finanční náročnost na dopravu apod.) nemohou zúčastňovat. V souladu se vzděláváním též vytvořit prostředí pro sociální kontakt posluchačů v daných lokalitách

letní SEMESTR 2024

Zahájení: 9. února 2024

Hodina: 10,00 hod. – 12,00 hod.

Další termíny: vždy v pátek:  23. 2. 2024

8. 3. 2024

15. 3. 2024

5. 4. 2024

19. 4. 2024

ZMĚNA TERMÍNU VYHRAZENA !!! :-)

Téma pro LETNÍ semestr 2024:

život v barokuKaždodenní život v barokních Čechách a na Moravě
Když se díváme na dějiny určité doby, vždy jakoby podvědomě začínáme u vladařů – králů, císařů či v moderní době prezidentů. Ale české dějiny neměly jen Karla IV., Jana Žižku či Valdštejna. Žily tam generace jakoby „zapomenutých“ prostých lidí, mužů a žen. Ti přece museli mít také své dějiny, své životní příběhy. Pokud archivy nabídnou dostatek dokumentů, můžeme je studovat se stejným zájmem a úspěchem jako korunované hlavy. A tak tento kurz sleduje každodennost těchto lidí, kteří žili před staletími na českém venkově, a nabízí témata, jež osvětlují život našich předků v celé šíři. Sem patří také kriminalita, sex, životní běh prosté ženy, ale pro severní Moravu také čarodějnické procesy či osobnost s nimi těsně spjatá – H. F. Boblig. Tato témata prozrazují, že venkovský život nebyl jen o práci, robotě, ale bylo tam mnoho zajímavých příběhů někdejších živých lidí, jejichž osudy mohou přinést jiný pohled na naši minulost. A toto poznání představuje hlavní smysl celého cyklu přednášek.

Lektor: prof. PhDr. Jaroslav Čechura, Dr.Sc.

1. Sex v době temna

2.  Obyčejný život v baroku (život bez lesku barokní nádhery)

3. Kriminalita a každodennost

4. Mýtus čarodějnických procesů na severní Moravě

5. Boblig kontra Lautner, dobro kontra zlo?

6. Malé dějiny velkého světa (dobrodružný život prosté ženy)

Cena za semestr: 600 Kč

A jak bude výuka probíhat?

Časová náročnost: 1 semestr obsahuje 6 přednášek   /   1 přednáška trvá cca 2 hodiny 1x za 14 dní

Systém výuky je založen na přednáškách natočených vysokoškolskými lektory. Společně v kolektivu budeme sledovat přednášku přenosem z internetu na plátno. Po každé přednášce se předpokládá společná diskuze v návaznosti na přednášené téma. Dále je možné nejasnosti a doplňující otázky směřovat na lektora, kurzy zahrnují i cvičné a zkušební testy a možnost exkurze – vše podobně jako při prezenční výuce.

Kdo se může přihlásit ke studiu?

Osoba důchodového věku (osoba, která dosáhla věku, ve kterém má nárok na pobírání starobního důchodu) nebo invalidní důchodci

Kontakt pro bližší informace a přihlášky:

Mgr. Martina Naxerová – projektová manažerka, MAS Aktivios, z.s.

tel: 721 759 772, www.mas-aktivios.cz/VU3V

Školní výlet studentů letního semestru VU3V (KS Přeštice a KS Nezdice) v úterý 23. května 2023 do Tachova "Tachovský zámek a jízdárna Světce za Windischgratzů. Foto z výletu zde

Školní výlet studentů letního semestru VU3V (KS Přeštice a KS Nezdice) v úterý 17. května 2022 do zámku Chyše a s exkurzí do zámeckého pivovaru a do tzv. kostela duchů - opravované památce kostela v Lukové s výstavou soch J. Hadravy "Věřící". Foto z výletu zde.

Školní výlet studentů letního semestru VU3V (KS Přeštice a KS Nezdice) ve středu 29. května 2019.    Mariánská Týnice a Plasy - prostě barokní skvosty jak se patří :-) Více informací zde . Foto ze školního výletu zde.

V pátek 10. května 2019 v 10,00 hod. (do cca 11,00 hod.)  - - procházka po Přešticích s povídáním  Věry Kokoškové o sochách a sousoších. Podívali jsme  se i do přeštického lapidária a depozita za Českou spořitelnou. Foto z bezvadné procházky zde.

V rámci studia Virtuální univerzity 3. věku se studenti podívali do interiéru lužanského zámku Josefa Hlávky - mecenáše, světoznámého architekta a váženého přeštického rodáka. Exkurze byla studentům malou připomínkou k příležitosti jeho 111. výročí a jako doplňkem jejich právě dokončeného semestrálního tématu: O životě a díle Giana Lorenza Berniniho - génia evropského baroka. Foto  z krásného dne zde