Otevíráme poklady venkova

Otevíráme poklady venkova Projekt spolupráce "Otevíráme poklady venkova"

Tři místní akční skupiny  OS Aktivios ( území: Přešticko, Blovicko, Staroplzenecko a Mirošovsko),

MAS sv. Jana z Nepomuku ( území: Nepomucko, Spálenopoříčsko a Žinkovsko) a

MAS Radbuza ( území: Chotěšovsko, Holýšovsko, Dobřansko) se nyní v rámci projektu spolupráce Otevíráme poklady venkova  spolu s partnery zaměřily na vznik a podporu malých regionálních muzeí, které by připomínali současným i novým generacím život v jejich regionu, významné osobnosti, znovu oživili staré venkovské tradice  a  zapomenutá  řemesla  v podobě převážně nových stálých expozic.

Projekt volně navazuje na projekt spolupráce „ Oživme společně památky a pověsti z míst tajemných i kouzelných“, který MAS OS Aktivios spolu s MAS sv. Jana z Nepomuku a MAS Pošumaví realizovala v předchozích 2 letech. Jeho cílem bylo mapování a záchrana hmotného i nehmotného dědictví regionu na jih od Plzně propojením třech souvisejících prvků - obnova drobných památek, podpora ochotnických spolků a sběr místních pověstí i jejich publikování v knižní a audiovizuální podobě. Hlavním poselstvím projektu bylo zachovat a předat našim budoucím pokolením poklady, které pro nás zanechali naši předkové.

V rámci projektu vznikne celkem 8 tématicky zaměřených expozic

Na území MAS OS Aktivios :

1. Zámek Ptenín – Zámecká regionální expozice - historie zámku, obce a významné osobnosti a stavby regionu

2. Chocenický Újezd – Špejchar –příroda, myslivost,

3. Mešno – Pouskův mlýn – historie mlynářství

Na území MAS Radbuza :

1. Kvíčovice - Expozice Štěpánky Haničincové v Kvíčovicích

2. Zámek Rochlov - Expozice „Karolinina kuchyně v zahradách Bylinkového panství Rochlov „

Na území MAS sv. Jana z Nepomuku :

3. Nepomuk – Zelenohorská pošta – architektonický a urbanistický vývoj města Nepomuk

4. Nepomuk – Malá expozice zemědělské techniky

5. Tojice – malé venkovské zoo

K propagaci vybudovaných expozic připravujeme společnou tištěnou publikaci, která bude všem zájemcům k dispozici od jara roku 2015, kdy také dojde k slavnostnímu otevření všech expozic,  o kterém vás budeme včas informovat.

Abychom pro vás návštěvníky připravili expozice co nejzajímavější, uspořádali jsme ve spolupráci s odborníky na slovo vzaté čtyři  workshopy, které byly zaměřené na budování nových expozic. Byly určeny především pro realizátory expozic, ale též další zájemce o historii a místopis. Realizátorům přinesly inspiraci využitelnou pro přípravu a vlastní provozování expozic. Workshopy se uskutečnily ve Pteníně, Nepomuku, na zámku Rochlov a poslední v Chocenickém Újezdu.

V létě 2014 proběhnou tři setkání mladých historiků, což je aktivita projektu zaměřena na děti školního věku z regionů tří MAS se záměrem zapojit tuto věkovou skupinu do dění a vzbudit zájem o místo, kde žijí, místní historii a tradice. Forma animace současně nabízí možnost práce s moderní technikou a dává možnost uplatnění kreativity, mladým lidem tak přirozené vlastnosti.

Pojďt

informace pro média

Ing. Hana Bouchnerová                                     Mgr. Martina Hanzlíková
manažerka OS Aktivios                                      projektová manažerka OS Aktivios
tel.: 728 168 248                                                 tel.: 725 883 296
e-mail: info@mas-aktivios.cz                              e-mail: info@mas-aktivios.cz

EVROPSKÝ ZEMĚDĚLSKÝ FOND PRO ROZVOJ VENKOVA:

EVROPA INVESTUJE DO VENKOVSKÝCH OBLASTÍ.

e spolu s námi otevírat poklady našeho krásného venkova .

Vytvořeno: 8. 1. 2014
Poslední aktualizace: 8. 1. 2014 0:00