Setkání mladých historiků

Setkání mladých historiků Projekt spolupráce "Otevíráme poklady venkova"

V létě 2014 proběhla tři pětidenní netradiční setkání mladých historiků pro děti ve věku 8 – 15 let (v Nepomuku,  Přešticích a  Dobřanech), což byla jedna z aktivit projektu Otevíráme poklady venkova,  zaměřená na děti školního věku  z regionů tří sousedních místních akčních skupin (OS Aktivios, MAS Radbuza a MAS sv. Jana z Nepomuku) se záměrem zapojit tuto věkovou skupinu do dění okolo nás, vzbudit zájem o místo, kde žijí, o místní historii a tradice.

Byla doba prázdnin, kdy si děti mají hrát a poznávat a přitom se zároveň bavit.  Sedmnáct dětí z Přeštic a okolí plnilo spoustu úkolů při stopovačce, kterou připravila Věra Kokošková a jejíž součástí bylo velmi zajímavé a názorné povídání Ing. Václava Süsse u kostela sv. Ambrože na Vícově, kdy malí historici mohli prozkoumat i krov této stavby, která patří mezi nejstarší křesťanské kostely v celém Plzeňském kraji. V průběhu týdne  jsme nemohli opomenout seznámení s těmi nejznámějšími osobnostmi Přešticka, jako byl například Josef Hlávka a Jakub Jan Ryba, proto jsme vyrazili na celodenní výlet do Rožmitálu pod Třemšínem, kde v kostele Povýšení sv. Kříže působil J. J. Ryba jako regenschori. Varhany, na které hrával, se pro nás rozezněly Českou mší vánoční a v Podbrdském muzeu jsme pak doplnili pomyslnou skládanku o životě a díle tohoto vzácného přeštického rodáka, který svůj život zakončil v nedalekém lese Voltuš. Děti na jeho památku položily kytičku a zapálily svíčku na jeho hrobu v Rožmitále.  Další kroky směřovaly do Domu historie Přešticka pro seznámení se starými řemesly. Kdo byl fušer a co dělal pecivál? A rozdíl mezi prťákem a novákem… ? Děti se měly zamyslet a pak též pantomimou představit tato stará řemesla a legrace si přitom užily dost. A to ševcovské řemeslo nám podrobně představil dobřanský švec Bomhan. A že neměl ani floka? Ale měl a každý z dětí dostal floka … drobný dřevěný hřebíček, kterým se spojuje kůže u bot. Průvodcem po městě a přeštickým lapidáriem byla opět Věra Kokošková a Chrámem Nanebevzetí Panny Marie nás provedla Mgr. Drahomíra Valentová a Ing. Jiří Běl. V deníčku dětí tak každý den přibývaly nové informace, které si jim utkvěly v paměti a na časové ose si značily důležité události a momenty z historie Přeštic a okolí.  Poslouchaly též místní pověsti a pomalu už se jim v hlavičkách rodil scénář pro animovaný film. Jak se takový animovaný film tvoří? Do problematiky tvorby filmu a možných technologií nás zasvětily Terezka a Magda ze společnosti ULTRAFUN.  Děti se rozdělily do dvou skupin, ve kterých si dále rozdělily role pro režiséra, scénáristu, výtvarníky, kameramana a všechny další důležité osoby, prostě vytvořily opravdový filmový štáb. Obdivovala jsem jejich nápady a kreativitu při vzniku námětu a scénáře, výtvarný um při tvorbě postaviček, pozadí a jednotlivých scén a hlavně jejich trpělivost při samotném natáčení, jen si představte, že pro vteřinu animovaného filmu je potřeba vytvořit 12 fotografických snímků! A kolik legrace jsme všichni zažili při zvučení filmu! Práce s moderní technikou je této generaci zcela vlastní. Během pěti dnů děti pootevřely dvířka k pokladům venkova, dokázaly část naší nejbližší historie převést na filmové plátno a co je nejdůležitější, našly cestu k sobě, k místu, kde žijí a k pamětem starých časů.

Srdce Jana Ámose Komenského by jistě zaplesalo nad moderní aplikací jeho „školy hrou“ , která by se  měla stát platformou celého základního vzdělávacího systému.

Předpremiéra pro VIP hosty – rodiče a též premiéra filmu, která byla uvedena v pátek 22. srpna v rámci letního kina v Přešticích, se vydařila a všem se moc líbilo. Film můžete  shlédnout na www.mas-aktivios.cz  a  v právě vznikající expozici na zámku ve Pteníně.

Workshopy jsou  zařazeny do projektu „Otevíráme poklady venkova“, kterým je spolufinancovaný Evropskou unií z Programu rozvoje venkova ČR.

informace pro média

Ing. Hana Bouchnerová                                     Mgr. Martina Hanzlíková
manažerka OS Aktivios                                      projektová manažerka OS Aktivios
tel.: 728 168 248                                                 tel.: 725 883 296
e-mail: info@mas-aktivios.cz                              e-mail: info@mas-aktivios.cz

EVROPSKÝ ZEMĚDĚLSKÝ FOND PRO ROZVOJ VENKOVA:

EVROPA INVESTUJE DO VENKOVSKÝCH OBLASTÍ.

Vytvořeno: 25. 8. 2014
Poslední aktualizace: 25. 8. 2014 0:00